راه موفقیت کمیت و کیفیت در خدمت - فرصت امروز


راه موفقیت کمیت و کیفیت در خدمت

اطلاعات در راه اندازی کسب و کار

وابستگی امروز بشر به فضاهای مجازی و بسترهای اینترنتی مسئله‌ای غیرقابل انکار است به‌گونه‌ای که بخش اعظم وقت و انرژی انسان‌ها با اهداف مختلف در این بستر مصرف می‌شود، از صبح که بیدار می‌شویم تا هنگامی که برای استراحت شبانه به تخت خواب بازمی‌گردیم، از طریق اینترنت از دوستان‌مان خبر می‌گیریم، ارتباطات‌مان را تقویت می‌کنیم، زمانی برای مطالعه در فضای مجازی و زمان‌هایی برای گذران وقت و سرگرمی در همین فضا سر می‌کنیم، بخشی از کارهای روزمره را در همین بستر انجام داده و در نهایت از طریق همین فضا اخبار روز را دنبال می‌کنیم.

اینکه در زندگی امروز بشر، اینترنت به‌عنوان یک کالای کاربردی تقریبا در دسترس همه افراد است بی‌شک مسئله‌ای طبیعی است اما استفاده درست از این فضا و انجام بسیاری از کارها از طریق اینترنت، کاربر متخصص خود را می‌خواهد و هرکسی نمی‌تواند بسیاری از توانایی‌های این فضا را به کار بگیرد، انجام پروژه‌ها و تحقیقات دانشگاهی، پرینت روی انواع کاغذ با اشکال متفاوت رنگی و سیاه و سفید، چاپ روی اشیا یا کپی و بسیاری امور دیگر همگی از کارهایی است که یک شرکت کامپیوتری کوچک می‌تواند با حداقل تجهیزات انجام دهد.

اغلب مکان‌ها با عنوان «کافی‌نت» تمام این امور را انجام می‌دهند همچنین چند کامپیوتر در اختیار کاربران قرار می‌دهند که بتوانند شخصا کارهای خود را در این فضا انجام دهند، کافی‌نت‌ها به‌عنوان بخش‌های خدماتی که تا سال‌های گذشته همه کارهای مربوط به افراد را در بستر اینترنت انجام می‌دادند و در سال‌های اخیر به شرکت‌های خدماتی تبدیل شده‌اند که بیشتر تحقیقات درسی و پروژه‌های دانشگاهی دانشجویان را انجام می‌دهند.

از این رو در گزارش امروز قصد داریم به جای معرفی یک کافی‌نت با فضایی فیزیکی بزرگ که دارای چندین سیستم برای استفاده کاربران است، بیشتر روی بحث‌های خدماتی یک شرکت کامپیوتری یا به اصطلاح کافی‌نت گزارشی ارائه کنیم.

اصل اول: مکان‌یابی

یکی از اصول مهم برای راه‌اندازی یک شرکت خدماتی کامپیوتری مکان‌یابی درست است به‌گونه‌ای که بهترین مکان برای راه‌اندازی مجاورت با دانشگاه‌ها یا مدارس است، همچنین وجود کافی‌نت در مکان‌های پرتردد یا بورس کارهای تحقیقاتی و مجاور کتابفروشی‌ها می‌تواند موفق عمل کند مثلا در تهران بهترین مکان بعد از مجاورت دانشگاه‌ها، خیابان انقلاب است.

بعد از اینکه محل موردنظر را پیدا کردید باید به سراغ تهیه مجوز یا همان پروانه تأسیس بروید که در شهرهای بزرگ بین سه تا شش ماه و در شهرستان‌ها معمولا دو ماهه صادر می‌شود که نیاز است تا درخواست‌کننده مجوز حداقل فوق‌دیپلم کامپیوتر داشته و فضای مورد نیاز هم نباید از 12متر کمتر باشد.

اصل دوم: تعیین انواع خدمات

همان‌طور که پیش از این هم اشاره شد خدماتی که در این مکان قابلیت ارائه دارند بسیار متنوع است و می‌تواند به خوبی مدیریت شود، از پذیرش انواع تایپ یا ترجمه تا انجام جست‌وجوهای اینترنتی گرفته تا انواع چاپ و پرینت یا طراحی کارت ویزیت و کپی همه، جزو این موارد هستند اما بهتر است شما برای خودتان یک سری امور مشخص تعریف کنید تا براساس آن بتوانید تصمیم بگیرید که به چند نفر نیروی انسانی ثابت یا پروژه‌ای نیاز دارید. اما در مجموع با توجه به سطحی که مدنظر این بخش است حداقل با دو نفر نیروی کار که با انواع مهارت‌های کار با کامپیوتر و طراحی و مباحث مربوط به چاپ آشنا باشند نیاز این مجموعه مرتفع می‌شود.

مجموع فعالان این عرصه معتقدند که کمیت و کیفیت خدماتی که در این‌گونه مکان‌ها ارائه می‌شود سرنوشت کسب‌وکار شما را تعیین می‌کند به‌گونه‌ای که در این شغل هم می‌توان به خوبی فعالیت کرد و درآمد داشت و هم می‌شود که بعد از گذشت چندماه به دلیل عدم آگاهی و شناخت، تمام خدمات را جمع کرد. البته چون این کار جزو مشاغل خدماتی به شمار می‌آید و سرمایه خاصی برای خرید مواد اولیه و سرمایه در گردش بالایی نمی‌خواهد می‌توان سود فراوانی از آن به دست آورد و جزو کسب‌وکارهای بسیار مورد توجه باشد.

تجهیزات و سرمایه مالی

اصلی‌ترین بخش سرمایه برای راه‌اندازی این مجموعه در جهت خرید و تهیه تجهیزات استفاده می‌شود که می‌توانید در دو حالت نو یا دست دوم اغلب تجهیزات را تهیه کنید. برای خرید حداقل شش عدد کامپیوتر به علاوه به همین تعداد میز و صندلی و همچنین دو مدل پرینتر رنگی و سیاه و سفید حداقل نیاز به 10 تا 15 میلیون تومان سرمایه اولیه دارید. همچنین نیاز است که یک دستگاه کپی و زیراکس تهیه کنید و وجود تجهیزاتی چون مودم، خط تلفن، کاغذ، دستگاه سیمی کردن جزوه‌ها و برخی لوازم‌التحریر در این مجموعه ضروری است که حدودا باید 8 میلیون تومان هم در این بخش سرمایه‌گذاری کنید.

در نهایت درآمدهای حاصله از این کار هم معمولاً از بخش خدماتی که ارائه می‌دهید چون پرینت، کپی و انجام تایپ و ترجمه، نسبت به اجاره فیزیکی سیستم‌ها به کاربران بیشتر است و بخش کافی‌نت بیشتر برای جذب مشتری است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی