زیر و بم راه‌اندازی یک شرکت ساخت و تجهیز مراکز درمانی / مدل کسب و کاری که کمتر به چشم می‌آید - فرصت امروز


اطلاعات در راه اندازی کسب و کار

سرمایه‌گذاری در حوزه بهداشت و درمان از جمله موضوعاتی است که جزو اولویت‌های سرمایه‌گذاری در کشور محسوب می‌شود. طرح تحول نظام سلامت، دعوت از سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در بخش بهداشت و درمان، اطلاع‌رسانی از نیاز‌های دارویی و تجهیزات پزشکی و... . تمام این موارد نشان از اهمیت موضوع سلامت در کشور دارد. از سوی دیگر هدف‌گذاری برنامه‌های کشور برای توسعه توریسم سلامت و خلأ‌های موجود در امکانات زیرساختی و روساختی می‌تواند انگیزه‌ای قوی برای سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت باشد. کلاف این ماجرای سردرگم که یک سر آن به دولت و سرمایه‌گذاری‌های دولتی می‌رسد و سر دیگر آن به دست سرمایه‌گذاران بالقوه بخش‌خصوصی است یک روی دیگر هم دارد، شرکت‌های ساخت و تجهیز مراکز درمانی.

پیش‌تر در گزارش‌هایی بخشی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری را در بخش سلامت از جمله ساخت تجهیزات پزشکی و تولید دستگاه همودیالیز و... معرفی کردیم. در ادامه سعی داریم دیگر فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش بهداشت و درمان را یک به یک مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم. در این گزارش اما نوبت به شرایط و الزامات سرمایه‌گذاری در راه‌اندازی یک شرکت ساخت و تجهیز مراکز درمانی رسید که پیش روی شماست.

الزامات سرمایه‌گذاری

در کشور ما شرکت‌های ساخت، تجهیز و توسعه مراکز درمانی از رشته فعالیت‌هایی است که در سطوح مختلف از ارزیابی فنی و اقتصادی طرح‌ها و پروژه‌های بخش سلامت گرفته تا طراحی، معماری، ساخت، تجهیز، نگهداری و مشاوره‌های فنی و مهندسی در جریان است و بنا به تخصص‌های مختلف هر یک از شرکت‌ها در ابعاد و مدل‌های مختلف در حال فعالیتند. شرکت‌های پیمانکاری مختلف که به‌صورت حرفه‌ای در یکی از این زمینه‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند، در این میان شرکت‌هایی هم وجود دارند که صفر تا صد ماجرا را در یک بسته کامل در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. آنچه بسیار اهمیت دارد دانش فنی و آشنایی به اطلاعات و فناوری روز و تفاوت‌های میان ساخت و تجهیز مراکز درمانی و سایر پروژه‌هاست که در این مدل آخر بیشترین کار‌برد را دارد.

برای شروع سرمایه‌گذاری اگر بخواهید به‌صورت کاملا تخصصی کار را دنبال کنید باید سرمایه‌ای حدود 500‌میلیون‌تومان در اختیار داشته باشید که از این مبلغ حدود 100‌میلیون را برای اجاره و تجهیز دفتر کارتان در نظر بگیرید، در گام بعدی باید تیم‌های تخصصی خود را که شامل تیم تحقیقات بازار و ارزیابی فنی و توجیهی، تیم فنی و مهندسی به منظور طراحی و اجرای عملیات ساختمانی، تیم مشاوران اقتصادی و سرمایه‌گذاری به منظور واگذاری سهام، تیم تجهیز و تیم نگهداری است، راه‌اندازی کنید. اگر بخواهید به‌صورت متمرکز کار کنید باید 60‌میلیونی هم برای این کار در نظر داشته باشد. تا اینجا کار می‌توانید بخشی از فعالیت‌های این واحد‌ها را از طریق برون سپاری به شرکت‌های همکار و پیمانکاران دیگر واگذار کنید و تمرکز خود را در یک یا چند بخش اصلی معطوف کنید تا نتیجه بهتری بگیرید. حدود 40‌میلیون تومان هم برای تامین هزینه‌های جاری کنار بگذارید.

300میلیون تومان باقیمانده هم می‌تواند جوابگوی هزینه‌های تامین برخی از نیاز‌های مجموعه در ابتدای قرارداد‌ها باشد. یادتان باشد همواره کوچک شروع کنید و بزرگ فکر کنید. در ابتدا می‌توانید هر کدام از تیم‌ها را با دو تا سه نیروی تخصصی شکل دهید یا یک نفر را مسئول فعالیت‌های هر کار گروه تعیین کنید. برای گرفتن مجوز‌های لازم می‌توانید سراغ ثبت شرکت‌ها بروید و شرکت خود را به ثبت برسانید.

شیوه کار و سود‌آوری شرکت

با این سیستم شما در قالب شرکت‌های مشاور قرار می‌گیرید و می‌توانید پروژه‌هایی را در سطوح مختلف بپذیرید. از این رو علاوه بر انجام پروژه‌های جدید، طرح‌های توسعه‌ای هم در قالب کاری شما جای می‌گیرد. در بحث بازاری هم با توجه به نیاز‌های کشور فرصت‌های خوبی پیش‌روی‌تان قرار دارد اما نکته حائز اهمیت میزان توانمندی و ارتباطات شما برای جذب این طرح‌هاست. هرچقدر توانمندی بیشتری در جذب پروژه‌های جدید داشته باشید کسب‌و‌کار شما رونق بیشتری خواهد داشت. محوریت کارتان را باید بر سرمایه انسانی و دانش فنی قرار دهید، در نهایت چنین مجموعه‌ای را با 20 نفر نیروی انسانی متخصص و نیروی اداری می‌توانید اداره کنید و روی یک سود 10 تا 12 درصدی خالص حساب باز کنید.

شرایط بازار و توصیه فعالان

وضعیت بازار به عنون مهم‌ترین رکن شروع هر فعالیت کسب‌و‌کاری همواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بنا به گفته فعالان این حوزه، در حال حاضر مانند سایر بخش‌های اقتصادی وضعیت بازار در شرایط رکودی قرار دارد اما در همین شرایط هم می‌توان روی این بازار حساب ویژه‌ای باز کرد. از آنجا که تقریبا 60‌درصد طرح‌های موجود در بازار دولتی و 40‌درصد باقیمانده را بخش خصوصی به عهده دارد نمی‌توانید پروژه‌های دولتی را به کلی فاکتور بگیرید. باید ارتباطات گسترده‌ای داشته باشید تا در ابتدای کار پروژه‌های مورد نیاز را جذب کنید. به طور کلی تقاضای بازار به اندازه‌ای هست که بتوانید یک فعالیت موثر و سودآور را آغار کنید.

علیرضا آذری، یکی از فعالان این بخش و مدیر عامل گروه آبادگران کارآمد آینده در این خصوص به «فرصت امروز» می‌گوید: کسانی که قصد سرمایه‌گذاری در این بخش را دارند حتما باید با دانش فنی و اطلاعات کامل وارد کار شوند و از تخصص لازم برخوردار باشند. وی ادامه می‌دهد: کسانی که تمایل به شروع کار دارند باید تجربه فعالیت در این زمینه را در یکی از شرکت‌های موجود داشته باشند تا از روال کار و شرایط و عوامل بازار شناخت کامل به دست آورند و جای پای خود را در بازار محکم کنند.

آذری تاکید می‌کند: دانش فنی و سرمایه انسانی مهم‌ترین عامل توسعه و موفقیت در این کار است و کسانی که می‌خواهند فعالیت مفید و موثری داشته باشند، باید گام‌های حساب شده و دقیق در بازار بردارند.

این کارشناس مهندسی پزشکی ضمن گلایه از شرایط رکودی فعلی در اقتصاد ایران می‌گوید: فرصت‌های بسیار خوبی در بخش سلامت برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در بخش سلامت وجود دارد ما در کشور شهر‌هایی مانند شیراز، کیش و... را داریم که می‌تواند قطب گردشگری سلامت منطقه باشد. بنابراین هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی باید توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشند.

آذری عنوان می‌کند: ما در کشور پتانسیل‌های بالایی به لحاظ علمی در بخش سلامت داریم که با برنامه‌ریزی و هدایت درست می‌توان روی صادرات این دانش فنی هم سرمایه‌گذاری کرد و بازار‌های منطقه به‌ویژه کشور‌های عربی و همسایه نیازمند چنین دانش و تجربه‌ای هستند. علاوه بر این احداث مراکز درمانی و توریسم سلامت می‌تواند یکی از اولویت‌های اقتصادی کشور قرار گیرد که ضمن اشتغال‌زایی قطعا ارز‌آوری خوبی برای اقتصاد ما به همراه خواهد داشت.

وی در پایان تاکید می‌کند: بازار سلامت و خدمات بهداشتی- درمانی نباید محدود و معطوف به نیاز‌های داخل باشد لذا گردشگری سلامت که در حال حاضر در کشور ما رونق چندانی ندارد با سرمایه‌گذاری مناسب می‌تواند جایگزین بخشی از درآمد‌های نفتی ما باشد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی