باشگاه سرمایه‌ گذاران / گزارشی از تولید‌ کننده نخ بخیه - فرصت امروز


باشگاه سرمایه‌ گذاران / گزارشی از تولید‌ کننده نخ بخیه

اطلاعات در راه اندازی کسب و کار

برخلاف سایر خریدوفروش‌ها که مشتریان با حواس جمع و هوش کامل کالای مورد نظر خود را می‌بینند و بعد از آن اقدام به خرید می‌کنند، در این کسب‌و‌کار مشتریان اغلب انسان‌هایی بیهوش و ناتوان هستند. این جمله تعریفی بود از تجارت نخ بخیه از زبان مهندس بهرام مازندرانی، مدیرعامل شرکت نسج طب کیهان.

مازندرانی دانش‌آموخته مهندسی صنایع و 25سال است که در این بخش به فعالیت مشغول است. وی پس از فارغ‌التحصیلی به‌عنوان کارشناس کنترل کیفیت در شرکت سوپا مشغول به کار می‌شود و پس از سال‌ها تجربه‌اندوزی وارد صنعت تولید نخ بخیه شده و شرکتش را با سرمایه ثبتی 600میلیون تومان و سرمایه واقعی ثابت و در گردش 15میلیارد تومان تأسیس می‌کند و هم اینک برای 110نفر اشتغال‌زایی کرده است.

وی با توجه به تجربیات زیادی که به دست آورده، طراحی و سفارش ساخت دستگاه‌های مورد نیاز جهت تولید محصولاتش را خودش ارائه داده است. او معتقد است کشور در سال به‌طور متوسط به 40میلیون عدد نخ بخیه در انواع مختلف نیازمند است و از این تعداد 10میلیون نخ‌های تخصصی و 30میلیون نخ‌های عمومی هستند که 90درصد این مجموعه را اقلام وارداتی تشکیل می‌دهد.

دلیل استفاده از نخ‌های وارداتی

مازندرانی 80درصد توجه مردم به سمت مصرف نخ‌های بخیه وارداتی را ایجاد جو روانی در جامعه می‌داند و معتقد است این واردکنندگان هستند که به دلیل بیشتر شدن دامنه سودشان این جو را در سطح جامعه ایجاد کرده‌اند.

مازندرانی در ادامه اضافه می‌کند که نخ بخیه پرولین تولیدی این شرکت با قیمتی حدود 14هزار تومان به فروش می‌رسد و معمولاً برای هر عمل جراحی نیز پنج عدد از این نخ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که در جمع‌بندی هزینه‌های بیمارستانی این مبلغ به 100هزار تومان نیز نمی‌رسد.

همچنین نخ بخیه نوع عمومی 3هزار تومان و نمونه خارجی آن 9هزار تومان است. در نوع تخصصی آن نیز نخ‌های تولیدی 14هزار تومان است که در برابر نمونه خارجی آن‌که 30هزار تومان قیمت خورده رقم ناچیزی است.

قیمت‌های پایین به دلیل کم شدن دامنه سود بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به‌خصوص مراکز خصوصی، باعث رشد بازار محصولات خارجی می‌شود و چون در این‌گونه مراکز انگیزه مادی بیشتر است و عملاً نگران بودجه بیماران نیستند به همین دلیل سعی می‌کنند از انواع خارجی آن استفاده کنند. این در حالی است که مصرف‌کننده نخ‌های بخیه عموما افراد بیهوش و داخل اتاق عمل هستند و نمی‌دانند از چه مواد با سطح کیفی‌ای برای‌شان استفاده شده است و حق انتخاب ندارند.

رقیب قدیمی

مازندرانی مجموع تولیدات یک‌ساله شرکتش را 10میلیون نخ اعلام می‌کند و شرکت سوپا را رقیب جدی و قدیمی خود می‌داند که آن شرکت هم همین تعداد را در سال تولید می‌کند. او به این نکته تأکید می‌کند که محصولاتش دارای گواهی کیفیت CE است و از نظر کیفیت با نمونه‌های خارجی خود هیچ تفاوتی ندارد.

مازندرانی برای توسعه و راه‌اندازی مرکز تولیدی خود از هیچ تسهیلات ویژه‌ای استفاده نکرده و تاکنون به دلیل عملکرد نادرست بیمارستان‌های طرف قرارداد و سازمان تامین‌اجتماعی و مراکز دولتی 6میلیارد تومان مطالبات معوق نیز در کارنامه خود ثبت کرده است.

بدبین به آینده

وی آینده کاری خوبی را برای خود متصور نیست چون زمان برگشت پول و سرمایه در گردش خود را با یک‌سال تأخیر می‌بیند و این امر را عاملی مؤثر در از بین رفتن منابع مالی شرکت می‌داند. همچنین اینکه قوانین موجود همه تولیدکنندگان را با یک معیار می‌سنجد و تمایزی بین شرکت‌های فعال و موفق با سایر شرکت‌ها که استانداردهای لازم را تمام و کمال رعایت نمی‌کنند قائل نمی‌شود باعث کم شدن انگیزه می‌داند. همچنین نبود نیروهای متخصص در سطح گمرکات را مانع بزرگی در راه توسعه، پیشرفت و به روز بودن تولیدکنندگان می‌داند.

یک پیشنهاد

مازندرانی برای بهتر شدن شیوه کار و بالا رفتن رقابت صحیح در بین سایر تولیدکنندگان پیشنهاد می‌دهد تا سیستم کدینگ و بهره‌وری ایجاد شود و بین تولیدکنندگان شیوه درجه‌بندی به‌وجود بیاید تا آنها که در رتبه‌های پایین‌تری هستند متوجه جایگاه خود شده و نسبت به ارتقای سطح کیفی خود بیش از پیش تلاش کنند.

وی افزایش قیمت‌ها را همطراز با تورم نمی‌داند و معتقد است در طول دو سال و نیم گذشته 15درصد افزایش قیمت داشته‌اند که این مسئله سبب کم شدن حاشیه سود شرکت‌شان شده و از طرف دیگر سلیقه‌هایی که به سمت ارزان خریدن و کم کردن دقت و کیفیت پیش می‌روند، آینده تولیدات باکیفیت و استاندارد در داخل را با خطر مواجه می‌کنند.

مدیرعامل شرکت نسج طب کیهان می‌گوید چون به کیفیت و حسن شهرت اعتقاد داریم باید خروجی خوبی نیز داشته باشیم تا این شعار جنبه عینی پیدا کرده، بتوانیم در عرصه رقابت حضور دائم و موفقی داشته باشیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی