«فرصت امروز» در گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت ایران کلدپرس، سرمایه‌ گذاری در بازار روغن را بررسی می‌کند روغن‌ کشی؛ معدن طلایی برای سرمایه‌ گذاری - فرصت امروز


اطلاعات در راه اندازی کسب و کار

با درنظر گرفتن سابقه صنعت روغن‌کشی در جهان از سال‌ها پیش که با استفاده از شیوه‌های کاملا سنتی صورت می‌گرفت، می‌بینیم طی دورانی این نوع روغن‌کشی بنا به سودآوری قابل توجهی که داشته از طریق برخی کشورها مثل آمریکا با استفاده از شیوه‌های صنعتی به‌صورت انحصاری درآمد که همان خط تولید پرس گرم امروزی است.

اما نکته جالب توجه اینجاست که اکنون همان کشور و برخی از کشورهای صاحب‌نام در تولید خطوط تولید روغن‌کشی پرس گرم با درنظر گرفتن مشکلات زیست‌محیطی و سلامتی این نوع روغن‌کشی برای جوامع به دنبال استفاده از سیستم‌های روغن‌کشی سرد، اما به‌صورت صنعتی هستند تا از گرمای دلچسب بازار روغن در دهکده جهانی دوباره به نفع خود استفاده کنند.

این تغییر رویه و ایجاد بازاری بسیار قابل توجه باعث شده تا فرصت‌های سرمایه‌گذاری قابل ملاحظه‌ای در کشورهای مختلف از جمله ایران ایجاد شود. از این رو «فرصت امروز» با امیرمحمود مقدسی، مدیرعامل شرکت ایران کلدپرس گفت‌وگویی داشته که در ادامه می‌خوانیم.

فرصت ارگانیکِ سرمایه‌ گذاری

امیرمحمود مقدسی، مدیرعامل شرکت ایران کلدپرس و مخترع دستگاه روغن‌کشی سرد درباره سرمایه‌گذاری در این صنعت به خبرنگار «فرصت امروز» گفت: همان‌طور که می‌دانید صنعت تولید روغن با روش پرس گرم به نوعی همانند صنعت نوشابه است و از آنجا که سرمایه‌گذاران به سرعت صاحب ثروت کلانی می‌شدند، زیاد اجازه فعالیت به سرمایه‌گذاران دیگر را که قصد استفاده از شیوه‌های سنتی داشتند نمی‌دادند. به همین دلیل می‌بینیم توجه زیادی به استفاده از سیستم‌های تولید روغن از طریق پرس‌سرد در سراسر دهکده جهانی تاکنون نشده و مدت‌کوتاهی‌ است که با توجه به اهمیت سلامتی، سرمایه‌گذاری در این روش با ارزش افزوده بسیار بالا و تقاضای عمده مواجه شده است.

مقدسی در ادامه افزود: از آنجا که امروز بحث استفاده از محصولات ارگانیک در اغلب کشورها رونق گرفته؛ لازم است درباره سرمایه‌گذاری در این صنعت (روغن‌کشی با پرس سرد) دوباره فکر کرده و به نوعی برای اقتصادی کردن آن گام برداریم.

این نقشه راه شرکت ایران کلدپرس از سال 1374 شد تا دستگاه پرس سرد برای روغن‌کشی به‌صورت مکانیزه و صنعتی را تولید و روانه بازار کند و تاکنون در این زمینه نه تنها بخش قابل توجهی از تولیدات خود را داخل کشور فروخته؛ بلکه در آمریکا، اروپا و برخی کشورهای دیگر نیز مشتریان قابل قبولی به خود جلب کرده‌ایم و حتی تقاضای مشارکت داریم. این فعال صنفی با اشاره به کم‌کاری انجام شده در توسعه این نوع روغن‌کشی که می‌تواند زمینه اشتغال قابل توجهی نیز داشته باشد، تصریح کرد: کارشکنی‌ها، کم‌توجهی‌ها و همچنین سوء‌مدیریت‌های عمده‌ای در این زمینه دیده می‌شود که برخی از فعالان صنف و حتی تولیدکنندگان دستگاه‌های این چنینی به سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر تشویق شده‌اند.

به‌عنوان مثال، گروهی از صاحبان سرمایه‌ ترکیه‌ای چندی پیش با ارائه پیشنهادهای بسیار قابل توجه به شرکت ایران کلدپرسینگ قصد داشتند نظر ما را به خود جلب کنند تا در آن منطقه کارخانه تولید دستگاه‌ روغن‌کشی سرد را افتتاح کنیم، بنابراین دور از واقعیت نیست اگر بگوییم در اروپا بیشتر از ایران مشهور شدیم.

معدنی پراز طلا؛ اما ناشناخته

وی با اشاره به فرصت‌های خاص سرمایه‌گذاری در این نوع از روغن‌کشی با دستگاه سرد به «فرصت امروز» می‌گوید: سرمایه‌گذاری در بخش روغن کشی با دستگاه پرس سرد چه به‌صورت کارگاه‌های کوچک و چه به‌صورت تولید انبوه کاملا توجیه‌پذیر است و می‌توان از آن به‌عنوان معدن طلایی ناشناخته یاد کرد.

به‌عنوان مثال، می‌توان یکی از پروژه‌های سودآور را برای سرمایه‌گذاری‌ در تولید روغن نارگیل دانست چون این روغن در صنایع مختلف مثل، صنایع شوینده، پتروشیمی، آرایشی و بهداشتی و خوراکی قابل استفاده است و براساس تحقیقات در کشورمان نزدیک به 15 تن و در کشورهای حاشیه خلیج فارس 10هزار تن از ماده سالانه مورد نیاز است، بنابراین بازار قابل توجهی درفاصله چند صد کیلومتری ماست.

به اعتقاد این فعال صنفی، چشم‌انداز این تولید در داخل کشور بسیار روشن و سود‌آور است، چرا که اکنون این تولید در خارج از مرزهای کشور صورت گرفته و محصول نهایی با ارزبری قابل توجه وارد ایران می‌شود. درحالی که اگر این نوع سرمایه‌گذاری در کشورمان انجام شود حداقل 40درصد سودآوری در یک دوره حداکثر پنج ماهه به دست می‌آوریم. مقدسی معتقد است بهترین نقطه برای این‌گونه سرمایه‌گذاری‌ها با توجه به تقاضای قابل توجه خارجی تا داخلی، مناطق آزاد و مناطق ویژه ‌تجاری هستند.

چون بخش قابل توجهی از موادخام اولیه مثل نارگیل یا برخی دانه‌های روغنی دیگر باید از خارج وارد شوند که سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد به نوعی مانع از درگیر شدن با قوانین گمرکی خواهد بود. وی حداقل سرمایه‌ مورد نیاز را برای راه‌اندازی یک واحد تولیدی روغن نارگیل صنعتی با 200متر مربع مساحت را نزدیک به 5/1میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: از آنجا که بحث هزینه انرژی در این نوع روغن‌کشی بسیار پایین است و بدون نیاز هرگونه سوخت فسیلی یا آلودگی می‌توان در این زمینه سرمایه‌گذاری کرد، ارزش افزوده بالاتری نسبت به سرمایه‌گذاری‌های انجام شده با شیوه روغن‌کشی گرم و استفاده از حلال ایجاد می‌شود.

وی تصریح کرد: این سرمایه‌گذاری در واقع دو نوع محصول برای واحدهای تولیدی ایجاد می‌کند که یکی روغن مورد بحث است. اما بخش قابل توجه دیگر مربوط به باقی‌مانده دانه‌هاست که این بازمانده نیز خود دارای قیمت قابل توجهی به‌عنوان خوراک دام است. بنابراین اگر واحدهای تولیدی اینچنین در کشورمان رونق بگیرند ناخودآگاه از بحث واردات خوراک دام آن هم با کیفیت بسیار بالا برخوردار خواهیم شد و دیگر نیازی به واردات نداریم که دقیقا ترجمه واقعی از اقتصاد مقاومتی است.

مشاغل خانگی در کنار پروژه‌ های صنعتی

مقدسی با اشاره به افزایش تعداد فروشگاه‌های ارائه‌دهنده روغن طبیعی در اقصی ‌نقاط کشورمان به «فرصت امروز» گفت: امروزه در بسیاری از شهرهای ما فروشگاه‌های روغن‌کشی از دانه‌های روغنی در مقابل مشتری یکی پس از دیگری افتتاح می‌شوند که هرکدام می‌توانند منبع درآمدی برای افراد از 2میلیون تا 7میلیون تومان در ماه شناخته شوند.

به اعتقاد این فعال صنفی ارزش افزوده و فرصت‌های صادراتی موجود در این زمینه آنچنان بالاست که حتی کارخانه‌های صنعتی بزرگ فعال در دیگر شاخه‌های صنایع غذایی نیز به استفاده از این نوع روغن‌کشی علاقه‌مند شده‌اند. به‌عنوان مثال، صنایع غذایی شادلی که در زمینه تولید انواع کنسانتره و آب‌میوه فعالیت دارد مدتی است با راه‌اندازی خطوط روغن‌کشی سرد خود اقدام به تولید روغن از تفاله برخی میوه‌ها مثل انار یا انگور کرده است.

این کارخانه با درنظر گرفتن حجم بالای هسته ‌اناری که سالانه برای تولید کنسانتره در فصل برداشت محصول تولید می‌کند سهم قابل قبولی از بازارهای اروپایی و آمریکایی را به خود اختصاص داده و به‌ازای هرکیلوگرم روغن هسته انار یکصد دلار کسب درآمد می‌کند (براساس آخرین قیمت‌ها) درحالی که تا همین چندی پیش این تفاله خوراک دام بود.

این درحالی است که بسیاری از سرمایه‌گذاران کوچک و حتی بازنشستگان با خرید دستگاه‌های تک‌فاز معمولی با افتتاح فروشگاه‌های فروش روغن طبیعی امروز درآمد مناسبی برای خود ایجاد کرده‌اند.بنابراین لازم است امروز که تعداد بیکاران در کشورمان روبه افزایش است مسئولان به امتیاز این نوع سرمایه‌گذاری توجه کرده و شرایط سرمایه‌گذاری را تسهیل کنند، چون نیازی به نقدینگی برای آن نیست.

مخترع سیستم روغن کشی با پرس سرد در پایان به «فرصت امروز» گفت: مبلغ خرید هر یک از این دستگاه‌ها با توجه به توان و منبع انرژی متفاوت است که از 10میلیون تومان تا بالاتر از 50میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. البته نباید فراموش کنیم هرچه پروژه بزرگ‌تر باشد بدون تردید هزینه دستگاه نیز بیشتر از این ارقام خواهد بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی