گزارش «فرصت امروز» از سرمایه‌گذاری در بنکداری بازار طلا/ توجه به مثلث طلایی برای ورود به بازار طلا - فرصت امروز


گزارش «فرصت امروز» از سرمایه‌گذاری در بنکداری بازار طلا/ توجه به مثلث طلایی برای ورود به بازار طلا

اطلاعات در راه اندازی کسب و کار

نوسانات اقتصادی سال‌های اخیر و شرایط تورمی اقتصاد کشور باعث شد بسیاری از سرمایه‌گذاران به منظور حفظ ارزش دارایی‌هایشان و سود‌آوری بیشتر به سمت بازارهایی نظیر بازار سکه، طلا،ارز و مسکن و غیره سرازیر شوند. بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که بازار طلا در سال‌های اخیر در کشور ما (در بازه زمانی میان‌مدت و بلند‌مدت) روند رو به رشدی را تجربه کرده است. به علاوه سرمایه‌گذاری در بازار طلا از جنبه‌های تولید و عرضه مورد توجه است. 

تولید‌کنندگان طلا،  فروشندگان بازار و بنکداران طلا نیز از معدود افرادی هستند که در سال‌های اخیر برخلاف مشکلات اقتصادی کشور حال و روز نسبتا خوبی داشته‌اند. در شماره‌های گذشته روزنامه در رابطه با بازار طلا و ساخت جواهرات و سرمایه‌گذاری در این حوزه صحبت کردیم حال در این گزارش به جنبه‌ها و چالش‌های مختلف بنکداری در بازار طلا می‌پردازیم که در ادامه می‌خوانید.

شروع با یک سرمایه حداقل 3 میلیاردی

بنکداری یا در واقع همان عمده‌فروشی در بازار طلا یکی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازار طلاست. تفاوت اصلی این کار با طلا‌فروشی یا خرده‌فروشی در بازار طلا در این است که در بازار خرده‌فروشی بیشتر با مشتریان نهایی بازار سر‌وکار دارید ولی عمده‌فروشی یا بنکداری در بازار طلا در واقع حلقه ارتباط بین تولید‌کنندگان و طلا‌فروشان است که در حوزه تجارتB2B  جای می‌گیرد.

برای شروع کار لااقل به یک سرمایه سه تا چهار میلیاردی نیاز دارید که البته این رقم فارغ از هزینه‌های اجاره مغازه یا محل کسب‌تان است. برای ورود به این کار حداقل 25 تا 30 کیلو‌گرم طلا نیاز دارید تا بتوانید به عنوان یک بنکدار تازه‌کار فعالیت خود را در بازار آغاز کنید.

عمده فعالیت‌های بنکداران بازار طلای ایران در بازار‌های تهران، اصفهان و تبریز خلاصه می‌شود که سرمایه‌گذاران بزرگی با سرمایه‌های بالغ بر 400 تا 500 میلیارد تومان در این بازار‌ها حضور دارند. علاوه بر مبلغ اجاره و پولی که باید برای خرید اولیه طلا و ورود به بازار بپردازید باید حدود 200 تا 300 میلیونی هم برای تجهیز مغازه به لحاظ مسائل امنیتی و طراحی و دکور کار کنار بگذارید. از جمله این وسایل که از ملزومات سرمایه‌گذاری در این کار است شامل گاو صندوق دیواری، دوربین مدار بسته و در‌های سنسور‌دار است. 

در خصوص تعامل با خریداران و فروشندگان خرد، باید بدانید که طلا‌ها از بازار‌ها و تولید‌کنندگان داخلی و خارجی خریداری می‌شود و به طلا‌فروش‌ها و فعالان خرده‌فروشی بازار عرضه می‌شود. خریدوفروش در بازار عمده‌فروشی عموما به‌صورت غیر‌نقدی انجام می‌شود بنابراین شناخت شما از مشتریان برای بازاریابی و فروش بیشتر و اعتبار شما در بازار بسیار اهمیت دارد همچنین نمی‌توانید بدون تجربه و سابقه کار در این زمینه وارد این بازار شوید، چون در آن صورت حتما سرمایه خود را به باد داده‌اید البته می‌توانید برای شروع با افراد فعال در این زمینه به‌صورت شراکتی کار کنید تا تجربه لازم را به‌دست آورید.

تمایز، لازمه جلب توجه

 همان‌طور که می‌دانید مغازه یا show room شما در کار و فعالیت‌تان در بازار بیشترین تاثیر را دارد. یونیک و خاص بودن محصولاتی که به بازار عرضه می‌کنید بسیار مهم است؛ شما با این کار می‌توانید خود را از دیگر رقبا متمایز کنید. درست است که شما در حوزه عمده‌فروشی در بازار طلا فعالیت می‌کنید و مشتریان شما عمدتا افرادی هستند که جنس و کیفیت و یونیک بودن کار برایشان اهمیت دارد اما با این وجود نحوه چیدمان دکور و نورپردازی در کارتان بسیار مهم است. 

کیفی‌گرایی قدم اول برای شروع

اغلب بنکداران ابتدا کار را با ویزیتوری در بازار طلا شروع کرده‌اند و کم‌کم با کسب اعتبار و سرمایه در بازار به این سمت و سو حرکت کرده‌اند. بازار طلا به دلیل نوسانات روزانه و قیمت‌های لحظه‌ای و ساعتی همواره جذابیت‌های خاص خودش را دارد به همین دلیل کار کردن در چنین جو پرهیجان و پرنوسانی به ذائقه خیلی از افراد خوش نمی‌آید پس اگر در زندگیتان فرد ریسک‌گریزی هستید هرگز به سرمایه‌گذاری در این کار حتی فکر هم نکنید. 

 به لحاظ سهم بازار 90 درصد از بنکداران کشور در بازار تهران و خیابان گلوبندک متمرکز‌ند. پاساژهای فروردین، خرداد و اردیبهشت و بازار حکیم هاشم از مراکز عمده بنکداری طلا در کشور است البته شهرهای اصفهان و تبریز هم در رده‌های بعدی قرار دارند. 

برای گرفتن مجوز‌های این کار باید حتما شش تا هفت سالی را در بازار تجربه داشته و سابقه خرده‌فروشی در حوزه طلا و جواهرات را داشته باشید بنابراین اگر تنها با سرمایه وارد این کار می‌شوید می‌توانید با یکی از افرادی که سابقه بازار دارد و مجوزهای این کار را اخذ کرده به‌صورت شراکتی کار کنید در غیر‌این صورت باید به سرای سینا، جایگاه اتحادیه صنف طلا و جواهرات برای گرفتن مجوزهای لازم و شروع فعالیت حرفه‌ای خود در بازار سری بزنید. در مجموع فرآیند گرفتن مجوز دو تا شش ماه طول می‌کشد. 

200میلیون سود ماهانه

 در خصوص سود‌آوری و و شرایط بازار در این کار باید گفت عمده سود بازار در این کار از حجم سرمایه بالا و استفاده از نوسانات مقطعی بازار حاصل می‌شود، و گرنه در شرایط عادی و آرامش بازار می‌توان یک سود پنج تا 10 درصدی را برای این کار متصور بود.

با توجه به گفته فعالان و کارشناسان این حرفه، کار در سطوح اولیه می‌تواند فروش 25 تا 30 کیلوگرم در ماه را برای شما به همراه داشته باشد که با احتساب این رقم سود ناخالص شما در ماه مبلغی حدود 150 تا 200 میلیون خواهد بود البته این امر با توجه به شرایط عادی بازار میسر است و وجود نوسانات عمده در بازار، چه در جهت افزایش و چه در جهت کاهش، این کسب‌و‌کار را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد بنابراین با یک روند طبیعی می‌توانید طی مدت چهار تا پنج سال به بازگشت سرمایه خود امیدوار باشید. 

بازار داخلی متفاوت از بازار خارجی 

به گفته خشایار اردلان یکی از فعالان بازار طلا و جواهر همان‌طوری که فرصت‌های زیادی در این بازار وجود دارد، تهدید‌ها هم بسیار گسترده است. وی با اشاره به نوسانات قیمتی در بازار‌های جهانی طلا این موضوع را به‌عنوان عاملی مهم در قیمت‌گذاری و سود‌آوری سرمایه‌گذاری در بازار‌های داخلی مطرح می‌کند و می‌افزاید: البته در برخی مواقع بازار داخلی طلا متفاوت از بازار جهانی عمل می‌کند و همین امر پیش‌بینی‌پذیری بازار را مشکل می‌‌کند. نوسانات قیمت دلار، شرایط اقتصادی کشور امریکا ،تهدید‌های درونی، قدرت نقدشوندگی بالا، ورود و خروج سریع دلالان و افرادی که به قصد سفته‌بازی وارد بازار می‌شوند، رونق و رکود بازار‌های مرزی و از سوی دیگر تقاضا برای بازار مصرف نهایی همه و همه از عوامل مهم و تاثیرگذار در سودآوری و تغییرات و نوسانات بازار طلا هستند. 

 وی در ادامه با بیان اینکه در سه دهه اخیر همواره نمودار قیمتی طلا رو به رشد و در جهت مثبت بوده است، می‌افزاید: سرمایه‌گذاری در بازار طلا به‌ویژه در بازه زمانی بلند‌مدت همواره سود‌آور خواهد بود. حتی در سال‌های اخیر که افراد تنها برای حفظ ارزش دارایی‌های خود بخشی از سرمایه‌شان را به طلا تبدیل کرده‌اند با سود مناسبی برایشان همراه بوده است. 

مثلث توجه

 اردلان در پایان در توصیه به افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در این زمینه را دارند، می‌گوید: صبر و حوصله بالا، ریسک‌پذیری و توجه به سلیقه عموم مردم در بازار سه عامل کلیدی برای حضور مستمر در بازار است. علاوه بر این خاص و یونیک بودن طرح‌های تولیدی، تجربه و دانش کافی در زمینه طلا و شناخت نوسانات بازار می‌تواند در پیشرفت کاری و حرفه‌ای شما بسیار موثر باشد. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی