گزارشی از سرمایه گذاری در بازار تولید کلید برق و پریز / 300 تا 550 نفر؛ اشتغال زایی هر واحد تولیدی - فرصت امروز


گزارشی از سرمایه گذاری در بازار تولید کلید برق و پریز / 300 تا 550 نفر؛ اشتغال زایی هر واحد تولیدی

اطلاعات در راه اندازی کسب و کار

 

مجید کریمی، مدیر فروش شرکت توسا در گفت وگو با «فرصت امروز» در رابطه با سرمایه گذاری در این صنعت می گوید: سرمایه گذاری در این صنعت بستگی به تنوع و کیفیت تولید دارد. سرمایه گذاری که تمایل به تولید متنوع این محصول با کیفیت بالاتر را داشته باشد، بدون شک لازم است سرمایه بیشتری را برای سرمایه گذاری هزینه کند، در این صورت فرصت های اشتغال بیشتری را نیز به وجود میِآورد.

وی با بیان اینکه صنعت کلید و پریز جزو صنایع اشتغال زا در کشور محسوب شده و نیروی انسانی زیادی هم اکنون در این صنعت مشغول فعالیت و تولید هستند، ادامه می دهد: در هر یک از واحدهای تولیدی کلید و پریز در کشور حداقل 300 تا 550نفر نیروی کار فعالیت دارند که با توجه به وضعیت و شرایط بحرانی بیکاری در کشور دولت باید از چنین واحدهایی حمایت های لازم را به عمل آورد.

 

کریمی یکی از مشکلات این حوزه را خرید مواد اولیه از پتروشیمی با قیمت ارز آزاد عنوان کرده و اضافه می کند: تمام این شرایط در حالی است که کالاهای ساخته شده با ارز مبادله ای وارد می شود و این اختلاف ۲۰درصدی به سود تولیدکنندگان داخلی نیست.

وی با اشاره به پیشرفت صنعت کلید و پریز در ایران،  ادامه می دهد: بهبود روابط خارجی ایران با کشورهای اروپایی موجب اتصال این صنعت به بازار بین المللی و به تبع آن ورود فناوری های نوین و به روز دنیا در این صنعت می شود. اگرچه به نظر می رسد انتخاب نوع کلید و پریز در قیمت ساختمان تاثیر بسزایی نداشته باشد اما توجه به نوع و کیفیت این کالا علاوه بر برخورداری از عمر و دوام بیشتر، از خطرات احتمالی جرقه زدن و برق گرفتگی جلوگیری می کند.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه کلید و پریز ها دارای انواع مختلفی هستند که به طور کلی ۱۳ استاندارد در جهان برای آنها تعریف شده است، ادامه می دهد: در استاندارد الزامی ایران، وجود آزمایشگاه با تجهیزاتی که بتوان مواردی نظیر رطوبت، حرارت، ولتاژ و مقاومت مکانیکی را اندازه گیری کند، ضروری است.

کریمی با اشاره به قیمت کلید و پریز در بازار می گوید: با توجه به انواع كلید و پریز و با توجه به تكنولوژی به  کار رفته در آنها دامنه قیمت این كالا بسیار متنوع است. تنها در مورد كلید یك پل قیمت ها از 1800تومان شروع شده و تا 35هزار تومان متغیر خواهد بود.

وی می افزاید: دامنه كالایی این محصول در برخی از شركت ها به بیش از 60 نوع رسیده که با توجه به تكنولوژی استفاده شده در آنها، قیمت شان نیز افزایش می یابد. چشم  الكترونیك، آشکارساز حرکتی، پریز صوتی و نمایشگر هتلی از جمله كالاهای گران این گروه كالایی هستند كه هر كدام از آنها می تواند تا 100 هزار تومان بلكه بیشتر قیمت داشته باشد. در یكی از شركت ها كلید لمسی و كنترلی دوتایی 229 هزار تومان و كلید لمسی و كنترلی سه تایی 316 هزار تومان قیمت گذاری شده است.

سرمایه اولیه

سرمایه اولیه برای شروع فعالیت در این حوزه بستگی به این امر دارد که شما قصد سرمایه گذاری در چه سطحی را دارید،  زیرا می توان این فعالیت را در دو سطح کارگاهی یا کارخانه ای ادامه داد. برای سرمایه گذاری در سطح کارگاهی داشتن 2 میلیارد تومان می تواند کار راه انداز باشد،  ضمن اینکه باید توجه داشته باشید هر کارگاه تولیدی باید آزمایشگاه هایی را به منظور محاسبه استانداردها در اختیار داشته باشد.

همین امر به هزینه اولیه راه اندازی یک واحد تولیدی کلید و پریز اضافه خواهد شد. داشتن 1000 متر زمین با حدود 15 کارگر جزو مقدمات این سرمایه گذاری محسوب می شود. خاطر جمع باشید که تمام مواد اولیه این صنعت از داخل کشور قابل تهیه است، همچنین در تولید ماشین آلات نیز به خودکفایی رسیده ایم،  اگرچه برخی شرکت ها تمایل به استفاده از ابزارآلات خارجی دارند اما برای شروع فعالیت در این حوزه هیچ جای نگرانی نیست.

مجوز و ریسک ها

برای دریافت مجوز تولید همانند بسیاری از مشاغل مراجعه به وزارت صنایع یکی از الزامات این حوزه محسوب می شود. اما اگر تنها قصد فعالیت در حوزه فروش را دارید، می توانید با مراجعه به اتحادیه  های الکتریک استان ها مجوز فروش را دریافت کنید.

 لاله زار یکی از خیابان های قدیمی تهران است که زمانی نماد نوگرایی در پایتخت بود، حال اگرچه دیگر آن اسم و رسم را ندارد ولی اگر لوازم و تجهیزات برقی مثل کلید و پریز نیاز دارید می توانید به این خیابان به عنوان بورس این کالا مراجعه کنید.

نبود نقدینگی برای تولیدکنندگان، بهره های بانکی و نبود تسهیلات برای تولید، هزینه های تامین اجتماعی و بیمه کارگران، تعرفه های صادراتی و مالیات و عوارضی که در بخش تولید وجود دارد از عمده مشکلات موجود در این کسب و کار است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی