امیر نجار شریفی، رئیس اتحادیه فروشندگان میخ، قفل و لولا در گفت وگو با «فرصت امروز» مطرح کرد / چشمی به بازار عراق و افغانستان - فرصت امروز


اطلاعات در راه اندازی کسب و کار

معمولا تمام افراد هنگام خروج از خانه سعی می کنند از قفل بودن در منزل اطمینان حاصل کنند. امروزه قفل های ساختمانی رنگ و لعاب خاص تری پیدا کرده است. قفل های کلیدی کم کم جای خود را به حسگرها و قفل های کارتی می دهند.

اما در این میان آنچه مهم است تداخل امنیت افراد با کیفیت قفل های تولید داخل است. اگر قفل تولیدی کیفیت لازم را نداشته باشد باعث می شود امنیت منزل و محل کار افراد به راحتی دچار خلل و مشکل شود، همین امر بهانه ای شد «فرصت امروز» گفت و گویی را با امیر نجار شریفی، رئیس اتحادیه فروشندگان میخ،  قفل و لولا داشته باشد که در ادامه می خوانید.

 

نسبت 50 به 50 تولید و واردات

در حال حاضر تولیدکننده های خوبی در زمینه تولید یراق آلات در کشور وجود دارد، اما باید بدانیم مکانیزم قفل های اروپا با مکانیزم قفل های موجود در ایران فرق کرده  است. سیستم های امنیتی این کشورها به سمت الکترونیکی شدن سوق یافته و بیشتر قفل ها با عدسی چشم یا ثبت رمز و لمس انگشت دست باز می شوند. دیگر زمان کلید گذاشتن در جیب گذشته است.

نجارشریفی با بیان این جملات می افزاید: به دلیل اینکه بیشتر اعضای صنف ما به فروش میخ مبادرت داشتند، سرفصل اتحادیه ما با میخ شروع می شود.تولید میخ برای60 یا 70سال گذشته است گرچه این قطعه هنوز هم کارایی دارد اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، این قطعه جای خود را به پیچ داده است. در حال حاضر پیچ همان کار میخ را انجام می دهد با این تفاوت که استحکام بیشتری دارد.

در گذشته تکنولوژی تولید پیچ موجود نبود و میخ از روسیه وارد می شد و به دلیل مصرف بالای میخ تولیدکنندگان زیادی در این حوزه داشتیم اما امروزه دو یا سه واحد تولیدی در این بخش فعالیت می کنند،  آن هم نه مثل سابق. در حال حاضر میخ معمولی وارد نمی شود مگر میخ فولادی و میخ های منگنه. میخ های فولادی نیز به دلیل مقرون به صرفه بودن واردات از چین از این کشور وارد می شوند.

وی ادامه می دهد: به جز دو یا سه قطعه که به دلیل نبود امکانات و تجهیزات قادر به تولید آن در داخل نیستیم اکثر قطعه ها در ایران تولید می شود. اما در این بین واردات نیز باید وجود داشته باشد. در حال حاضر بیشتر قطعاتی که تولید آن در داخل مقرون به صرفه نیست، وارد می شود. این واردات از اروپا و چین صورت می گیرد اما اخیرا اقداماتی نیز برای واردکردن برخی قطعات از کشور هند انجام شده است. در زمینه صادرات نیز به کشورهای حوزه خلیج فارس،  عراق و افغانستان قطعاتی صادر می شود اما بیشترین و بزرگ ترین بازار صادراتی ما بازار عراق و افغانستان است.

رابطه مستقیم این صنف با ساختمان سازی

رکود ساختمان باعث افت بازار شده است و این می تواند تهدیدی برای صنف ما باشد. صنف ما رابطه مستقیمی با ساختمان سازی دارد؛ زمانی که صنعت ساختمان سازی در ایران افت کرد تاثیر مستقیمی بر صنف ما گذاشت. محصولات ارائه شده در صنف ما به دلیل اینکه مصرفی نیستند ممکن است سالیان سال مورد استفاده قرار گیرند بدون اینکه خراب شده و نیاز به تعویض داشته باشند، تنها ممکن است مدل آن قدیمی شده و مصرف کننده به تعویض آن اقدام کند.

همچنین عامل روانی نیز در این صنف بسیار حائز اهمیت است؛ به  طوری که سرمایه گذار یا تولیدکننده باید با اعتماد و اطمینان خاطر به سرمایه گذاری در این حوزه بپردازد و مطمئن باشد که سرمایه اش را از دست نمی دهد. از سوی دیگر تولیدکنندگان ایرانی باید تولیدات خود را با محصولات بازار جهانی وفق دهند و با آنها رقابت کنند، زمانی که در بازار رقابت وجود داشته باشد تولیدکنندگان توجه بیشتری به سلیقه و خواسته مشتری خواهند داشت.

وی با بیان این جملات می افزاید: اگر در رابطه با واردات قانونمندتر شویم و بتوانیم بر تولید نظارت کنیم قطعا اجناس باکیفیت تری تولید خواهیم کرد و این طبیعتا به نفع مصرف کننده خواهد بود. وی ادامه می دهد: در حال حاضر بیش از 200واحد تولیدی در زمینه تولید یراق آلات در حال فعالیت هستند.

همچنین در این صنف حدود 510 واحد فروشنده جوازدار و 200فروشنده بدون جواز فعالیت می کنند. علاوه براین تعداد 130 تا 140واحد نیز برای کسب جواز فروش اقدام کرده اند. مرکز و بورس قطعات ما در خیابان امام خمینی و حوالی میدان حسن آباد قرار دارد و اتحادیه ما به طور کلی شامل فروشندگان و تولیدکنندگان میخ، دستگیره، قفل و یراق آلات است.

به ندرت قاچاق داریم

در این حوزه به ندرت با قاچاق روبه رو هستیم اما به هرحال باید وزارت صنعت، معدن و تجارت با اتحادیه فروشندگان میخ، قفل و لولا همکاری کند و برخی تعرفه های گمرکی را تعدیل کرده تا قاچاق به صرفه نباشد. قاچاق در صنف ما خیلی مقرون به صرفه نیست.

یکی از راهکارهایی که برای جلوگیری از قاچاق وجود دارد، این است که تعرفه های گمرکی با نظر کارشناسان هر صنف اصلاح شود، اگر تعرفه کالاها صحیح و مناسب باشد، افراد به سمت قاچاق نمی روند اما در حال حاضر برخی اجناس تعرفه بالایی دارند و همین امر منجر به قاچاق می شود. همچنین لازم است روی مسائل فرهنگی کار کرده و عواقب استفاده از قاچاق را برای مردم شفاف سازی کنیم.

 

نبود نقدینگی در بازار به این صنف فشار می آورد

در رابطه با نحوه قیمت گذاری یراق آلات باید بگویم این کف بازار است که قیمت یراق آلات را تعیین می کند، اما برای تعیین قیمت فرمول هایی نیز داریم؛ به این صورت که مغازه دار مجاز است 15درصد سود روی قیمت قطعه فروخته شده داشته باشد. در صنف ما گران فروشی کمتر وجود دارد. در حال حاضر نیز به دلیل رکود بازار برخی مغازه داران با سود 2 تا 3درصد به فروش محصولات خود اقدام می کنند تا بتوانند امورات زندگی خود را بگذرانند.

وی با بیان این جملات می افزاید: ماشین آلات و تجهیزات مورد استفاده در این صنف، برخی در داخل کشور ساخته می شود برخی نیز از کشورهای اروپایی مثل ایتالیا که در این حوزه پیشگام هستند، وارد می شود. البته واردات این تجهیزات از چین نیز متداول است. در این میان واردات دستگاه هایی مثل دستگاه پرس از کشورهای چک و اسلواکی انجام می گیرد. حجم تولید یراق آلات در کشور حدود 50 درصد و واردات نیز 50درصد است. اگر تولیدکننده ما بتواند با جنس های وارداتی رقابت کند، قطعا مصرف کننده ها نیز ترجیح می دهند از اجناس تولید داخل استفاده  کنند.

نجارشریفی ادامه می دهد: مهم ترین ایراد صنف ما این است که در آخرین مرحله ساختمان سازی قرار گرفته ایم. به طور مثال شخص در شروع ساختمان سازی از تخریب گرفته تا خرید آهن و... پول نقد خرج می کند اما زمانی که به مرحله آخر که همان خرید یراق آلات و دستگیره است می رسد دیگر پول نقدی ندارد. حال شخص می رود سراغ اینکه هم قیمت را بشکند هم جنس ارزان و بی کیفیت خریداری کند و این باعث خرابی بازار صنف ما می شود.

***

سرمایه اولیه

با توجه به گستردگی شاخه های این صنف سرمایه اولیه لازم برای شروع هر کدام از بخش ها نیز متفاوت خواهد بود. به طور مثال برای شروع فعالیت در قفل در چوبی به یک سرمایه 4 تا 5میلیارد تومانی در یک فضا و متراژ 3هزارمتری نیاز است. گرچه برای این مقدار فضا می توان یک سوله 2هزارمتری نیز در نظر گرفت.

به همین ترتیب اگر شخصی بخواهد در بخش قفل کمدچوبی فعالیت کند، می تواند این کار را با یک سرمایه 600میلیون تومانی شروع کند، همچنین برای شروع فعالیت در بخش تولید لولا یک سرمایه 500میلیون تومانی کار راه انداز است. سرمایه اولیه برای تولید قفل کتابی برنجی نیز حدود 20میلیارد تومان است.

قیمت دستگاه ها نیز بسته به سطح فعالیت افراد در این حوزه متفاوت خواهد بود، اگر شخصی بخواهد قفل کتابی برنجی تولید کند و برای شروع کار از تجهیزات ابتدایی مثل دریل گرفته تا تجهیزات پیشرفته، از برندهای ایرانی استفاده کند به 20میلیارد تومان سرمایه برای خرید تجهیزات و ماشین آلات احتیاج دارد. اما سرمایه اولیه برای خرید تجهیزات قفل سرب خشک بسیار پایین تر است به همین جهت تولیدکننده این نوع قفل و واردکننده آن نیز در بازار زیاد است. تعداد نیروهای شاغل نیز با توجه به اتوماتیک بودن تجهیزات و ماشین آلات متغیر خواهد بود.

 

***

مجوز و ریسک ها

رکود ساختمان سازی مهم ترین معضلی است که این صنعت را با تهدید مواجه کرده است. به طور مثال وقتی در یک خانه دستگیره ای نصب می شود ممکن است تا سالیان سال آن دستگیره سالم بماند و کار کند، بنابراین زمانی تولیدات این صنف فروش خواهد داشت که ساختمان سازی رونق داشته باشد، این صنف همانند ابزارآلات نیست که مصرفی باشد به همین جهت تا زمانی که ساختمان سازی نباشد نه تنها این صنف بلکه 80 شغل وابسته به این صنعت نیز در رکود به سر خواهد برد. اگر رونق به بازار ساخت وساز برگردد، می توان منتظر بهبود شرایط در این صنف بود.

از سوی دیگر به دلیل ارتباط این صنف با آخرین مرحله ساختمان سازی زمانی که سازنده به فعالان این بازار روی می آورد زمانی است که امور ساخت وساز ساختمان تمام شده و نقدینگی کمی در دست صاحب ساختمان است، به همین جهت این صنف همواره با کمبود نقدینگی نیز مواجه است.

مجوز کسب و کار تولید در این حوزه از وزارت صنایع اخذ می شود اما واردکنندگان باید کارت بازرگانی داشته باشند که از وزارت بازرگانی می توانند این کارت را دریافت کنند. همچنین شخصی که بخواهد به طور مثال در حسن آباد مغازه داشته و خرده فروشی کند باید برای دریافت مجوز به امور اصناف مراجعه کند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی