فرصت امروز» بازار کالای خواب ایران را بررسی می کند / استارت 2 میلیارد تومانی - فرصت امروز


فرصت امروز» بازار کالای خواب ایران را بررسی می کند / استارت 2 میلیارد تومانی

اطلاعات در راه اندازی کسب و کار

تولید بسیاری از کالاهای تجهیزات پزشکی در کشورمان انجام می شود و تولید کالای خواب پزشکی نیز نمونه هایی وطنی دارد، هر چند هنوز فعالان زیادی در این بازار حضور ندارند.

اما شیوه حضور در این بازار خاص چگونه است، چه سرمایه  اولیه ای برای حضور این بازار نیاز است، چه ریسک ها و تهدید هایی برای سرمایه گذاری در این بازار وجود دارد و شیو ه های رقابت کالای ایران با خارجی در این بازار متنوع چگونه است و سهم ایرانی ها چقدر است؟

 

برای یافتن پاسخ این سوالات و سوال های متعددی که ممکن است در این رابطه به ذهن برسد، گفت و گویی را با علیرضا رحمانی، مدیر اجرایی شرکت هوشمند  (پلی اوره تان ایران) داشته ایم که در ادامه می خوانید.

تفاوت بالشت طبی با معمولی چیست؟

رحمانی در رابطه با چگونگی و شروع فعالیت شرکت هوشمند در حوزه تولید بالشت های طبی به  «فرصت امروز» می گوید: بالشت های طبی به طور فراوان در اروپا تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

مدیران شرکت هوشمند با سفرهایی که به این کشورها داشتند متوجه این نوع نیاز شده و درصدد برآمدند تا این نوع بالشت ها را در کشور تولید کنند. با توجه به اینکه این شرکت یکی از تولیدکنندگان مموری فوم برای تولید صندلی خودرو و هواپیما است با خرید این بالشت ها از خارج و نمونه سازی آن در داخل به تولید انبوه در این حوزه روی آورد.

رحمانی در رابطه با مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز برای تولید این نوع بالشت ها می گوید: به طور خاص مموری فوم، تنها ماده اولیه و اصلی برای تولید این نوع بالشت ها است. برای ساخت چنین بالشت هایی ما به واحدهای خیاطی، پارچه بافی، گلدوزی و کارتن سازی نیز نیاز داریم. ابزارآلات مورد نیاز این صنعت عمدتا وارداتی بوده و از کشور ژاپن وارد می شود.

وی در رابطه با تفاوت بالشت طبی با بالش معمولی می گوید: در بالشت معمولی عین فشاری که سر شما به بالشت وارد می کند به سر شما بازمی گردد و باعث می شود شما دردی را در ناحیه گردن حس کنید اما بالشت های طبی تنها 20 درصد این فشار را به شما بازمی گرداند و 80 درصد را به سطحی که سر شما با آن تماس دارد منتقل می کند. این مسئله باعث می شود شما هیچ گونه دردی را در ناحیه سر و گردن احساس نکنید.

توانایی رقابت بالشت های طبی ایرانی با نمونه های خارجی

رحمــانـی در پاسخ بــه این ســـوال کــــه آیا بالشت های طبی توانسته اند جـــای خــــود را در بازار ایران پیدا کنند، می گوید: باید بگویم در چند سال اخیر به ویژه دو سال گذشته این بالشت ها بازار بسیار خوبی داشته اند. دلیل این موضوع نیز تجویز پزشکان ارتوپد برای استفاده از چنین محصولاتی است.

وی ادامه می دهد: با توجه به اینکه شرکت ما انواع محصولات طبی را تولید می کند استفاده از چنین محصولاتی باعث تسکین دردها شده و از دردهای آرتروزی پیشگیری می کند.

وی در رابطه با واحدهای فعال در این حوزه می گوید: بیشتر شرکت های فعال در این صنعت واردکننده محصولات طبی هستند، شاید تنها دو تولیدکننده به طور خاص به تولید در این حوزه مشغول هستند. این واردات عمدتا از کشور چین و ترکیه صورت می گیرد.

رحمانی با اشاره به کیفیت بالشت های طبی ایرانی می گوید: اجناس ترک به لحاظ کیفیتی خوب هستند و می توانند با تولیدات ایرانی رقابت کنند اما محصولات طبی چینی موجود در بازار به هیچ عنوان نمی توانند با کالاهای ایرانی رقابت کنند. دلیل آن نیز این است که واردکنندگان و تجار ایرانی کالاهای بی کیفیت وارد می کنند،  زیرا صرفه اقتصادی چنین کالاهایی بیشتر است.

وی با بیان این جملات می افزاید: خریداران ایرانی به دلیل وجود گارانتی و دسترسی به مرکز تولید و تنوع محصولات، ترجیح می دهند از بالشت های طبی ایرانی استفاده کنند.

رحمانی در رابطه با تهدیدهای موجود در این حوزه می گوید: قاچاق کالا یکی از مهم ترین مشکلاتی است که به عنوان تولیدکننده با آن مواجه هستیم. همچنین ادارات بیمه و دارایی نه تنها هیچ کمکی به تولید نمی کنند بلکه دائماً با مانع تراشی های خود در مسیر تولید سنگ اندازی می کنند.

می توان تا 70درصد قاچاق را کم کرد

مدیر اجرایی شرکت هوشمند با اشاره به روند گرفتن مجوز می گوید: برای گرفتن مجوز تولید در ابتدا باید به وزارت صنایع مراجعه کرد. اخذ مجوز از وزارت بهداشت در گذشته اجباری بوده اما چندسالی است که اختیاری شده  است. محصولات تولیدی این حوزه نیز تا حدی به اتحادیه کالای خواب مرتبط می شود و فروشندگان این نوع بالشت ها باید به این صنف برای گرفتن مجوز مراجعه کنند.

وی در رابطه با مشتریان این نوع کالاها می گوید: مشتریان عمده ما فروشندگان کالای خواب، داروخانه ها و تجهیزات پزشکی هستند گرچه محصولات ما در فروشگاه های بزرگ موادغذایی هم عرضه می شود.

رحمانی ادامه می دهد: اگر شخصی بخواهد در این حوزه سرمایه گذاری کند می تواند از واحدهای خدماتی مثل خیاطی یا پارچه بافی استفاده کند، اما اگر بخواهد صفر تا صد این محصول را خود تولید کند و پیمانکار نداشته باشد به 3 تا 4 هزار متر فضا نیاز دارد.

همچنین سرمایه اولیه برای شروع، با احتساب خرید دستگاه ها حداقل 2 میلیارد تومان است. دستگاه ها و ماشین آلات مورد نیاز این صنعت به جهت اینکه با تکنولوژی روز تغییر می کنند در کمترین حالت به 600 میلیون سرمایه نیاز دارد.

وی با بیان اینکه حدود 200 نفر به طور مستقیم در این مجموعه اشتغال دارند، در رابطه با میزان تحصیلات نیروهای این شرکت می گوید: نیروهای شاغل در قسمت اداری باید تحصیلات مرتبط با واحد مهندسی و کیفیت داشته باشند اما عمده نیروها نیاز به تحصیلات خاصی ندارند و به صورت کارگران فنی فعالیت می کنند.

رحمانی با بیان این جملات می افزاید: یکی از کارهایی که اخیراً در صنف ما نیز صورت گرفته و مفید است مبارزه با قاچاق است؛ اگر این روند ادامه پیدا کند 60 تا 70درصد کالای قاچاق کمتر خواهد شد و به همان میزان سهم تولید داخلی افزایش می یابد که مهم ترین نتیجه اش ایجاد زمینه های اشتغال برای جوانان کشورمان است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی