گزارشی از تولید کودهای ارگانیک / هزینه های تولید امان ما را بریده است - فرصت امروز


گزارشی از تولید کودهای ارگانیک / هزینه های تولید امان ما را بریده است

اطلاعات در راه اندازی کسب و کار

کودها گونه ای از مکمل های لازم برای رشد و پرورش گیاهان هستند که از سوی کشاورزان و سایر فعالان در حوزه کشت وکار مورد استفاده قرار می گیرند. در قدیم از کودهای منشا حیوانی استفاده می شد که این کار تا الان هم ادامه دارد و در بسیاری از باغات و زمین های کشاورزی مصرف می شود. کودهای شیمیایی نوع دیگری از این خانواده است که رشد گیاه را تسریع می کند، ولی مصرف بیش از اندازه و تأثیر نامطلوبی که روی گیاه دارد  (به  ویژه محصولات خوراکی) متخصصان کشاورزی را بر آن داشت تا محصول جدیدی را که پایه طبیعی داشته باشد تولید کنند.

کودهای ارگانیک از جمله اقلامی هستند که طی فعل و انفعالاتی با چند ماده ترکیب شده و یک محصول مغذی برای استفاده گل و گیاه تولید می شود. نمونه دیگری از این تولیدات موسوم به ورمی کمپوست است که از فعالیت گوارشی نوعی کرم خاکی به دست می آید. مهندس مهشید اربابی، مسئول کنترل شرکت انوشه آراب تولید کننده محصولات گیلدا در مورد تولید این محصولات توضیحاتی داده است.

 

شرکت انوشه آراب 10 سال است اطراف ورامین تأسیس شده و در این مدت به تولید و عرضه محصولات مختلفی از ضایعات کشاورزی و پس مانده های مواد غذایی پرداخته است. این شرکت در حال حاضر 21 محصول ارگانیک پایه طبیعی مخصوص استفاده در زمین های زراعی، باغ ها، گیاهان آپارتمانی و زینتی را در سبد تولیدات خود دارد.

اربابی در مورد وضعیت و شرایط تولید می گوید: تولید این گونه از محصولات جانبی کشاورزی سابقه زیادی در کشور ندارد. تازه حجم تولید هم خیلی نیست و کشاورزان آشنایی چندانی با این اقلام ندارند. وی در مورد مزیت های استفاده از کودهای کمپوست می افزاید: این محصولات عاری از هرگونه مواد شیمیایی هستند و مصرف آنها برخلاف کودهای شیمیایی مضر نیست و بافت خاک را تخریب نمی کند.

ضمن اینکه استفاده از این کودها باعث از بین رفتن علف های هرز می شود، مقاومت خاک را افزایش داده و مواد معدنی و مغذی بیشتری به گیاه می رسد. شیوه تولید مطابق با استانداردهای روز جهان و اتحادیه اروپاست و همه مجوزهای لازم برای تولید اخذ شده است.

او سپس به پتانسیل بالای تولید در داخل کشور اشاره می کند و می گوید: ما در داخل کشور، امکان تولید کود موردنیاز کشاورزی را داریم، اما مقدار تولید در کشور محدود است و کشاورزان و باغداران و سایر تولیدکنندگان به استفاده از کودهای شیمیایی تمایل بیشتری نشان می دهند. در ضمن بخشی از مواد اولیه تولید از خارج وارد می شود که در صورت حمایت های لازم از سوی نهادهای ذی ربط امکان تولید آن در داخل کشور فراهم است.

برای بهبود و افزایش توان در بخش کشاورزی و تولیدکنندگان می توان انتظار داشت که دولت و سازمان های متولی، به ویژه وزارت جهاد کشاورزی با برنامه ریزی و اقدامات درست امکان تولید در داخل را فراهم کنند.

سرمایه میلیاردی

اربابی به وضعیت فعلی بازار سموم اشاره می کند و می گوید: این صنعت یک فعالیت نوپا و تازه کار در حوزه کشاورزی است و سابقه قبلی در کشور ندارد. هزینه های تولید طبق معمول همه جا بالاست و همین مسئله بسیار آزاردهنده است. در کنار آن باید به مشکلات تأمین ارز اشاره کرد که تهیه آن زمان بر و پرهزینه است. حمایت های دولتی هم شامل حال ما نمی شود و خودمان باید به فکر حل گرفتاری ها باشیم.

وی در خصوص هزینه راه اندازی یک واحد تولیدی اضافه می کند: به خاطر اینکه در این تولیدات از وسایل و ماشین های مخصوصی استفاده می شود، پول زیادی برای عملیاتی شدن می خواهد. برای شروع باید 2 تا 3 میلیارد تومان برای ایجاد یک خط تولید هزینه کرد. این برای شروع کار است و با توسعه و بیشتر شدن حجم تولید و تنوع محصولات باید مبالغ بیشتری را حین تولید خرج کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]tnet.ir

شبکه های اجتماعی