تولید نان های رژیمی از نگاه «فرصت امروز» / سرمایه گذاری روی تندرستی مردم - فرصت امروز


تولید نان های رژیمی از نگاه «فرصت امروز» / سرمایه گذاری روی تندرستی مردم

  • گروه : کسب و کارهای غذایی
  • استان: سراسر کشور
  • بودجه: از 200 تا 400 میلیون تومان
  • آخرین بروزرسانی: شنبه, 22 مهر 1396

اطلاعات در راه اندازی کسب و کار

بیشترین مشکلات گوارشی ایرانیان ناشی از مصرف نان های سفید و سنتی است. استفاده از نان سفید در اکثر کشورهای جهان به صفر رسیده است و این کشورها به سمت مصرف نان های تیره که سبوس بیشتری هم دارند گرایش پیدا کرده اند، این در حالی است که در ایران مصرف نان لواش با 64درصد بیشترین سهم مصرف را به خود اختصاص داده است.

برای بررسی بازار نان های رژیمی «فرصت امروز» گفت و گویی را با محمدجواد کرمی، رئیس اتحادیه نان های حجیم و نیمه حجیم داشته که در ادامه می خوانید.مغایرت روش تولید نان در ایران با استانداردهای جهانی

کرمی با بیان اینکه باید تعریف ما از نان های رژیمی مشخص باشد،  می گوید: متاسفانه همه مردم تصور می کنند که اگر سبوس را به آرد اضافه کنیم آن نان رژیمی می شود. نان رژیمی نانی است که با رعایت استانداردهای لازم مثل فیبر بالا،  سبوس بالا یا اضافه کردن آرد جو و تفکیک گلوتن از آرد در شرایط ویژه طبخ شود؛  این نوع نان، نان رژیمی است.

گاهی اوقات دیده می شود که در نانوایی ها در طبخ نان های سنتی مثل سنگک و بربری از واژه بربری یا سنگک سبوس دار استفاده می شود.  باید بگویم این نان ها هیچ گونه خاصیتی ندارند و بسیاری از ویتامین های آنها بر اثر اضافه کردن سبوس به خمیر از بین می رود.

وی با بیان این جملات می افزاید: در تمام دنیا گرایش مردم به سمت مصرف نان های تیره است.  این نوع نان ها سبوس بیشتری دارند، اما در ایران هرچقدر نان سفیدتر باشد طالب بیشتری دارد. در حال حاضر در ایران سبوس های جدا  شده از آرد برای مصرف دام استفاده می شود، در حالی که در تمام دنیا سبوس را به آرد اضافه می کنند تا بتوانند نان مغذی تری را تولید کنند.

کرمی ادامه می دهد:  روش تولید نان در ایران کاملا مغایر استانداردهای جهانی است؛  در ایران همچنان تولید نان های تخت و فلت رواج دارد در حالی که تمام دنیا به سمت تولید نان های حجیم حرکت کرده اند.

وی دلیل حرکت به سمت تولید نان های حجیم در این کشورها را چنین بیان می کند: تنوع محصول در نان های حجیم بسیار بالاست و زمانی که شما به یک واحد تولید نان حجیم مراجعه می کنید با 40نوع نان که ممکن است در برخی واحدها تعداد آنها به 150نوع هم برسد مواجه هستید اما در واحدهای تولید نان فلت بیش  از یک نوع نان نمی توان تولید کرد.

وی ماندگاری بالا و پروسه استانداردسازی نان را از دیگر دلایل حرکت به سمت نان های حجیم و رژیمی برمی شمرد و می گوید: قطعا نان هایی که به این روش پخت می شوند سالم تر هستند. 

در صادرات اقبال خوبی نداشته ایم

کرمی در پاسخ به این سوال که آیا ایران در زمینه صادرات نان های رژیمی اقداماتی هم داشته است، می گوید: در بحث صادرات نان، تولیدکنندگان ما اقبال خوبی نداشته اند و این مسئله دلایلی دارد که یکی از آنها گران بودن آرد و گندم در ایران به نسبت قیمت های جهانی است.

گندم جهانی کیلویی 700تومان است در حالی که گندم ایران با یارانه ای که دولت برای آن در نظر می گیرد با قیمت 900 تومان به واحدهای تولیدی عرضه می شود.  حال تولید و بسته بندی آن برای صادرات قطعا با افزایش قیمت همراه خواهد بود که این توان رقابت را از تولیدکنندگان ایرانی می رباید.

رئیس اتحادیه نان های حجیم و نیمه حجیم همچنین  در رابطه با واردات نان های رژیمی  می گوید: در این حوزه خوشبختانه وارداتی نداریم زیرا تولیدکنندگان این صنف تمام نیازهای داخل را تامین می کنند.

وی ادامه می دهد: مسئله ای که باید به  آن توجه داشت این است که مصرف نان هایی مثل نان سبوس دار،  نان رژیمی و  نان چاودار در کشور ما به نسبت مصرف جهانی بسیار پایین است.  در حال حاضر تنها 7درصد نان های تولیدی در ایران به صورت نان های رژیمی و حجیم است در حالی که طبق برنامه پنجم توسعه این رقم باید به 40درصد افزایش می یافت.

کرمی بحث فرهنگ سازی مصرف در این حوزه را مهم ترین مسئله عنوان می کند و می گوید: متاسفانه در ایران مصرف نان های سفید با استقبال بهتری رو به رو است، در حالی که باید این مهم از طریق رسانه ها اطلاع رسانی شود و مردم با نقش مصرف نان های تیره و سبوس دار در سلامتی خود آشنا شوند. در تمام دنیا و حتی کشور ترکیه که همسایه ما محسوب می شود، واحدهای نانوایی موظف شده اند از سبوس در آردهای خود استفاده کنند. 

هرچه می گذرد استقبال بیشتر می شود

رئیس اتحادیه نان های حجیم و نیمه حجیم، در پاسخ به این سوال که رژیمی بودن این نان ها چطور ثابت می شود،  می گوید: نظارتی که اتحادیه دارد گرچه نظارتی مستقیم بر روند تولید است اما از نظر علمی این وزارت بهداشت است که باید تاییدکننده رژیمی بودن نان ها باشد.

در حال حاضر با تعاملاتی که با وزارت بهداشت داشته ایم، می خواهیم روندی را به وجود آوریم که زیر سایه آن مردم با خیال راحت به مصرف این نوع نان ها اقدام کنند؛ به عبارتی دیگر، قصد طراحی نشان یا برندی را برای واحدهای تولید نان های رژیمی در نظر داریم که مردم با دیدن آن نشان یا برند با آسودگی خاطر به خرید نان های سالم یا رژیمی اقدام کنند.

وی با بیان اینکه چند شرکت بزرگ در تهران مثل نان سحر،  نان آوران و سنان به تولید نان های رژیمی می پردازند، می گوید: کلیه واحدهای تولید نان محلی نیز می توانند به پخت نان های رژیمی اقدام کنند.

کرمی در رابطه با میزان استقبال مردم در مصرف این نوع نان ها می گوید: امروزه مردم حساسیت بیشتری نسبت به مصرف نان های رژیمی پیدا کرده اند و هرچه می گذرد استقبال مردم از مصرف این نوع نان ها بیشتر می شود. آگاهی مردم به صورت تدریجی نسبت به مصرف نان هایی با سبوس و فیبر بالا در سلامتی آنها موجب شده است به مصرف نان های رژیمی و حجیم گرایش پیدا کنند و از این طریق خود را از مشکلات دستگاه گوارشی که شایع ترین بیماری بر اثر مصرف نان های سفید و سنتی است، محفوظ بدارند.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا نان های رژیمی نیاز به دستگاه های خاصی برای پخت دارند،  می گوید: در تولید نان های رژیمی در واقع همان ماشین آلاتی که برای تولید نان های حجیم استفاده می شود،  مورد استفاده قرار می گیرد. اما در روند تولید،  بسته بندی و عرضه نان های رژیمی در سوپرمارکت ها باید از وزارت بهداشت مجوز تولید دریافت کرد.

وی با بیان این جملات می افزاید: هدف ما نیز در تولید نان های حجیم حرکت به سمت تولید نان های رژیمی و با سبوس بالاست و با رایزنی هایی که با وزارت بهداشت داشته ایم، قطعا این مجوز برای واحدهای تولیدی صادر خواهد شد زیرا تولید این نان ها به سلامت مستقیم مردم گره خورده است. 

سرمایه اولیه 300میلیون تومانی

کرمی در پاسخ به این  سوال که برای راه اندازی یک واحد تولید نان های رژیمی چه میزان سرمایه اولیه و تجهیزاتی نیاز است،  می گوید: ماشین آلات مورد استفاده در تولید نان های رژیمی همان ماشین آلات نان های حجیم است و توصیه ما به سرمایه گذاران این صنعت خرید ماشین آلات استاندارد داخلی است، زیرا تجهیزات تولیدی ایران به لحاظ کیفیت و ظرفیت تولید با نمونه های مشابه خارجی مثل کشور ترکیه تفاوتی ندارد.

وی در رابطه با قیمت ماشین آلات می گوید: قیمت ماشین آلات ایرانی چیزی حدود 150 میلیون تومان است اما اگر بخواهیم ماشین آلات ترکیه ای تهیه کنیم باید رقمی در حدود 300 میلیون تومان پرداخت کنیم.

گفتنی است ماشین آلات اروپایی چهار برابر ماشین آلات تولید داخل قیمت دارند و برای خرید آنها باید چیزی حدود 600 میلیون تومان هزینه کرد. کرمی با اشاره به اینکه در تامین مواد اولیه نان های رژیمی هیچ مشکلی نداریم، ادامه می دهد: کارخانه هایی هستند که به تولید آرد کامل،  آرد جو و آرد چاودار مشغول هستند،  همچنین به عنوان مواد اولیه می توان کتان و امگا 3 را به خمیر اضافه کرد. وی در ادامه می افزاید: برای تولید نان های رژیمی به یک فضای 100 متری نیاز داریم. اگر هزینه ملک بسته به اینکه استیجاری یا شخصی است و اینکه در کدام نقطه از شهر قرار دارد، از هزینه های اولیه کم شود باید گفت برای شروع این کار به 300 میلیون تومان سرمایه  اولیه احتیاج است.

کرمی در رابطه با میزان نیروی کار به «فرصت امروز» می گوید: بسته به ظرفیت تولید میزان نیروی کار لازم متفاوت خواهد بود، اما برای آغاز کار با سه نفر نیرو نیز می توان شروع کرد.

وی با بیان این جملات می افزاید: شایان توجه است که این صنعت گرچه شاید سخت به نظر برسد اما صنعتی سوده است و مهم تر اینکه در راستای سلامتی جامعه گامی برداشته می شود.

رئیس اتحادیه نان های حجیم و نیمه حجیم در رابطه با نحوه دریافت مجوز می گوید: مجوز تولید نان های رژیمی را اتحادیه نان های حجیم و نیمه حجیم با نظارت وزارت بهداشت صادر می کند.

 

آگاهی مردم به صورت تدریجی نسبت به مصرف نان هایی با سبوس و فیبر بالا در سلامتی آنها موجب شده است به مصرف نان های رژیمی و حجیم گرایش پیدا کنند و از این طریق خود را از مشکلات دستگاه گوارشی که شایع ترین بیماری بر اثر مصرف نان های سفید و سنتی است، محفوظ بدارند

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی