تیر و چند نشان با سرمایه‌ گذاری برای تولید دستکش - فرصت امروز


تیر و چند نشان با سرمایه‌ گذاری برای تولید دستکش

اطلاعات در راه اندازی کسب و کار

کمی به اطراف خود نگاه کنید، بدون تردید حداقل یک جفت دستکش با کاربری گوناگون خواهید دید. دستکشی که می‌تواند از دستان شما هنگام انجام کارهای متفاوتی از شستن ظروف آشپزخانه تا انجام عمل‌های دقیق و حساس جراحی محافظت کند.

در دسترس بودن این وسیله به میزان گسترده و همچنین عادی شدن کاربرد آن در زندگی روزمره ما به نوعی باعث شده تا از آن به‌عنوان ابزاری ساده در ذهن خود تصویری خلق کرده باشیم درحالی که این وسیله که دقیقا قالبی از دستان ماست، صنعتی بسیار گسترده را به خود اختصاص داده که هنوز در ایران زیاد مورد توجه قرار نگرفته و می‌تواند عاملی برای جذب سرمایه‌های سرگردان در بخش‌های مختلف خود باشد.

صالح نوروزی، مشاور و سازنده‌ خطوط تولید انواع دستکش در مجموعه بازرگانی آراد در این زمینه به خبرنگار ما گفت: به‌طور کلی در بخش تولید انواع دستکش بد نیست بدانیم چهار بخش مختلف تولیدی داریم که عبارتند از: 1.دستکش‌های یک‌بار مصرف، 2.دستکــش‌هــای پلاستیکی، 3.دستکــش‌هــای صنعتی و 4.دستکش‌های پزشکی که بعضا برخی از این بخش‌های تولید دستکش به دلیل سادگی خط تولید می‌تواند هم مستقل و هم درکنار دیگر فعالیت‌های مربوط به صنعت پلاستیک صورت گیرد.

نوروزی با تاکید بر مناسب بودن شرایط بازار برای ورود سرمایه‌های جدید در زمینه تولید انواع دستکش افزود: به‌طور کلی هر یک از بخش‌های یاد شده می‌تواند پذیرای سرمایه‌گذاران باشد چون هنوز بازار در این زمینه بکر بوده و نیازهای داخلی کشورمان روز افزون است، بنابراین علاقه‌مندان و صاحبان سرمایه می‌توانند بدون نگرانی وارد بازار شوند، چون بازار مهیاست و می‌توان برای آینده به‌شکل اصولی برنامه‌ریزی کرد.

بازدهی بالا و دوره بازگشت کوتاه

وی درباره نرخ بازدهی و دوره بازگشت سرمایه‌گذاری در این صنف تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین سوال‌های سرمایه‌گذاران در بخش‌های مختلف اقتصادی نرخ بازدهی و دوره بازگشت سرمایه‌های‌شان است که در این صنف می‌توان گفت پاسخ‌ها تقریبا باعث تعجب افراد خواهد شد، چون در تمامی بخش‌های تولید دستکش این دو آیتم که از نظر بین‌المللی هم در سرمایه‌گذاری‌ها بسیار تعیین‌کننده ‌هستند، بالاست.

به‌عنوان مثال در زمینه تولید دستکش‌های یکبار مصرف، نرخ بازدهی دستگاه‌ها براساس آمارهای مستند 67درصد و دوره بازگشت اصل سرمایه برای خرید دستگاه 12 ماه تعیین شده است که این دو عدد می‌تواند نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند. هرچند نباید فراموش کنیم سیستم فروش و بازاریابی تعیین‌کننده تحقق این دو عدد خواهد بود.

این مشاور در زمینه تولید انواع دستکش، درباره سرمایه‌گذاری در صنعت تولید دستکش معتقد است می‌توان بخش تولید دستکش‌های یکبار مصرف را با توجه به حجم کار و مبالغ مورد نیاز جهت تولید به جوانان و بازنشستگان پیشنهاد کرد و دیگر بخش‌های تولید دستکش را به تولید‌کنندگان حرفه‌ای، چون میان این دو بخش کمی تفاوت از نظر میزان سرمایه‌گذاری وجود دارد.

به‌عنوان مثال برای تولید دستکش یکبار مصرف در یک سالن 100 متر مربعی با ظرفیت تولید 300 عدد دستکش در یک ساعت، در مجموع با سرمایه‌گذاری نزدیک به 100میلیون تومان برای خرید دستگاه (40میلیون تومان برای دستگاه دوخت و 60میلیون تومان برای دستگاه تولید نوار پلاستیکی) و چیزی حدود 70میلیون تومان در بخش‌های دیگر مثل اجاره محل، تامین مواد اولیه یا هزینه‌های جاری می‌توان روند تولید را آغاز کرد اما اگر تصمیم به تولید دستکش‌های پلاستیکی یا دستکش‌های صنعتی داشته باشیم لازم است ارقام بالاتری فقط برای ماشین‌آلات سرمایه‌گذاری شود.

خالدار سرمایه‌گذاری کنیم

نوروزی در ادامه به صاحبان سرمایه و علاقه‌مندان توصیه کرد در صورت امکانات سرمایه‌گذاری، تا رقمی نزدیک به 400میلیون تومان بهتر است در زمینه تولید دستکش‌های خالدار صنعتی سرمایه‌گذاری کنید چون با توجه به اینکه کشورمان درحال توسعه است نیاز بازار بالایی در این بخش وجود دارد درحالی که امروز ایران وارد‌کننده مطلق در این نوع دستکش از کشور چین است که خطوط تولید آن نیازمند تکنولوژی بالایی هم نیست.

این مشاور و سازنده دستگاه‌های تولید انواع دستکش به «فرصت امروز» گفت: برای راه‌اندازی خط تولید دستکش‌های خالدار صنعتی حداکثر 400میلیون تومان فقط برای تجهیزات و ماشین‌آلات سرمایه‌گذاری لازم است درحالی دوره بازگشت‌ این سرمایه‌گذاری با توجه به بکر بودن بازار داخل بسیار بالاست.

به‌عنوان مثال یکی از پالایشگاه‌های جنوب کشورمان چندی پیش برای خرید 800هزار جفت دستکش خالدار به دنبال خرید محصول بود درحالی که وارد‌کنندگان در هر پارتی جنس وارداتی تنها توان واردات 100هزار جفت از این نوع دستکش را دارند، اما اگر تولیدکننده‌ای این قرارداد را داشته باشد صرفا یک سال باید برای انجام این تعهد تولید کند.

سرمایه‌گذاری استریل بهتر از ظرفشویی

وی در ادامه به موضوع سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولید دستکش ظرفشویی یا جراحی نیز اشاره کرد و افزود: برای ورود به این نوع تولید، حجم سرمایه‌گذاری بسیار متفاوت از آنچه تاکنون درباره آن سخن گفته‌ایم خواهد بود چون فقط برای خرید ماشین‌آلات نیازمند حداقل یک میلیارد تومان سرمایه اولیه هستیم.

این درحالی است که با درنظر گرفتن تشابه تقریبی روند تولید این دو نوع دستکش و میزان سرمایه‌گذاری حدودا یکسان با درنظر گرفتن نیاز بازار کشورمان که بیشتر در بخش دستکش‌های استریل جراحی است بهترین گزینه برای آن دسته از صاحبان سرمایه که قصد سرمایه‌گذاری در این ابعاد را دارند، تولید دستکش‌های جراحی است چون با توجه به تولید‌کنندگان فعلی دستکش‌های ظرفشویی، تقریبا نیاز بازار تامین شده و از آنجا که موانع صادراتی نیز کاملا مشهود هستند بهتر است در این بخش سرمایه‌ها درگیر نشود. به‌عنوان مثال برای خرید یک خط تولید دستکش استریل جراحی از چین با ظرفیت تولید روزانه 50هزار عدد دستکش، چیزی حدود 300هزار دلار سرمایه‌گذاری لازم است.

می‌توانیم صادر‌کننده دستگاه هم باشیم

صالح نوروزی درباره نیازمندی تولید انواع دستکش به دستگاه‌های خارجی نیز گفت: در بخش‌های مختلف تولید دستکش نیازمندی‌ها متفاوت است، اما آنچه لازم به ذکر است بحث توانمندی صنعتگران کشورمان در تولید ماشین‌آلات مورد نیاز تولید‌کنندگان در این نوع تولیدات است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی