طرح توجیهی فنی اقتصادی خرید و تجهیز کشتی اسیدکاری چاه‌های نفتی

  • استان: سراسر کشور
  • بودجه: 10 میلیارد تومان به بالا
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه, 30 مهر 1396

اطلاعات در راه اندازی کسب و کار

طرح توجیهی فنی اقتصادی خرید و تجهیز کشتی اسیدکاری چاه‌های نفتی

 

هدف از اجرای طرح، خريد و تبدیل یک فروند کشتی حمل و نقل (Supply Vessel) با نظارت فنی شرکت بین‌المللی بیرووریتاس فرانسه به یک کشتی اسیدکاری چاه‌های نفت و گاز می‌‌باشد.

ایران دارای یکی از بزرگترین مخازن نفت و گاز دنیا است و در خلیج فارس صدها چاه جهت استحصال نفت و گاز حفر کرده و بر طبق برنامه پنج ساله شرکت ملی نفت ایران می‌بایست 620 حلقه چاه دیگر حفر گردد.

عملیات اسیدکاری مجموعه فعالیتی است که جهت تحریک‌زایی (Stimulation) چاه‌های نفت و گاز انجام می‌گردد. بدین ترتیب که اسیدکلریدریک همراه با مواد افزودنی بوسیله پمپ‌های قوی داخل چاه تزریق و این عمل بهره‌وری چاه‌های قدیمی را افزایش داده (Work Over) و در مورد چاه‌های جدیدالاحداث باعث شروع قابل قبول بهره‌برداری می‌گردد.

 

خلاصه طرح توجیهی خرید و تجهیز کشتی اسیدکاری چاه‌های نفتی

 طرح توجیهی فنی اقتصادی خرید و تجهیز کشتی اسیدکاری چاه‌های نفتی

 

 متاسفانه باگذشت بیش از 50 سال از کشف نفت در آب‌های خلیج فارس و نیاز مبرم به این نوع عملیات، هنوز هیچ شرکت ایرانی مالک کشتی اسیدکاری نیست و برای انجام این خدمات شرکت‌های پیمانکار، مجبور به اجاره کشتی با هزینه‌های زیاد از کشورهای حوزه خلیج فارس می‌باشد. به عنوان مثال کشور کوچک امارات متحده عربی با حدود 20% میادین نفتی ایران در خلیج فارس به تنهایی مالک 4 فروند کشتی اسیدکاری می‌باشد. 

تحریک چاه‌های نفتی و گاز با استفاده از روش اسیدكاری به منظور افزایش تولید از سالیان دور متداول و مرسوم بوده است. به عبارتی روش تحریك‌سازی مخازن، از روش‌های كاربردی و متداول است كه می‌تواند هزینه و زمان برداشت نفت و گاز را كاهش داده و ضریب بهره‌دهی مخازن را حتی تا 500 درصد افزایش دهد. هنگامی‌كه كارشناسان تولید و بهره‌برداری چاه‌های نفتی با افت فشار و در نتیجه كاهش تولید از مخزن روبرو می‌شوند، در ابتدای امر راه علاج را اسیدكاری عنوان می‌نمایند. اسیدکاری می‌تواند به صورت اسیدكاری ماتریكسی و اسیدكاری شكستی و دیگر روش‌ها برای تحریك‌سازی مخازن نفتی صورت پذیرد. 

در ارتباط با این کسب و کار بخوانید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895434

021.88895433

[email protected]

شبکه های اجتماعی فرصت امروز